Galerie Antonína Gazdoše

Antonín Gazdoš - osobnost

(1905 - 1989)

ŽIVOT
Antonín Gazdoš s manželkou Františkou a dcerou Sylvou v roce 1937, Rodina
S manželkou Františkou a dcerou Sylvou v roce 1937.
Narodil se narodil 20 ledna 1905 v Kroměříži. Otec byl dělníkem v městské elektrárně a plynárně.
Kreslením a malováním se zabýval už od útlého věku. Po absolvování měšťanské školy vykonal přijímací zkoušku do 4. ročníku české státní reálky v Kroměříži v roce 1919. Po maturitě na státní reálce v roce 1923, kterou vykonal s vyznamenáním, chtěl pokračovat ve studiu na akademii výtvarných umění v Praze, ale nepodařilo se mu dostat se na toto učiliště.
Vstoupil proto do 4. ročníku učitelského Ústavu v Kroměříži, v němž vykonal doplňovací zkoušku v roce 1924. Malování, i když se stal učitelem, nikdy nezapomněl. Po celý život kreslil a maloval a vzdělával se v tomto oboru.
První učitelské působiště byla obecná škola ve Zdounkách v letech 1924—1927. V roce 1926 absolvoval maturitu s odborností vyučování na školách obecných. V roce 1927 byl přikázán na státní menšinovou měšťanskou školu Jana Amose Komenského ve Fulneku, kde pobyl 3 roky.
Na jaře roku 1929 vykonal zkoušku ze 3 oborů: způsobilost vyučovat na měšťanských školách matematiku, kreslení, rýsování, krasopis. V roce 1930 se vrátil na Kroměřížský okres, kde učil na měšťanské škole v Břestu do roku 1958.
VRCHOLNÁ LÉTA
Během svého působení ve škole namaloval několik obrazů Břestu od Skaštic, a také hodně kreseb z Břestského lesa. Vedl také několik let obecní knihovnu.
V roce 1958 dostal dekret o propuštění ze školské služby. 1. 3. 1960 nastoupil do JZD Břest jako výpomocná kancelářská síla. Od 20. 1. 1965 přiznal státní úřad sociálního zabezpečení starobní důchod. V roce 1968 se přestěhoval s rodinou do svého rodiště do Kroměříži.
V Kroměříži se nadále věnoval malování, studiu malířství, ale také historii. Vytvořil zde svá vrcholná díla. Mnohá z nich zachycují krásy Kroměříže: Arcibiskupský zámek s jeho Podzámeckou zahradou. Dále jsou to kresby různých scenérií z kroměřížského okresu, figurální malby a malebná zátiší.
Jeho žena Františka zemřela již v roce 1959. Měli spolu dvě děti, dceru Sylvu a syna Antonína. Svá poslední léta prožil v Kroměříži spolu se svou neprovdanou dcerou Sylvou, která se o něj starala od smrti své maminky až do konce.
Antonín Gazdoš zemřel po dlouhé nemoci 29. 4. 1989 v Kroměříži. Je pohřben na tamním hřbitově.
Antonín Gazdoš, Rodina, Osobnost
S manželkou Františkou a dcerou Sylvou v roce 1944.
VÝTVARNÁ DRÁHA
Antonín Gazdoš, Osobnost
Kolem roku 1970
Jako člen Jednoty učitelů malířů absolvoval roku 1931 prázdninovou malířskou školu Jaroslava Šetelíka v Rožnově pod Radhoštěm. V roce
1932 figurální kurs profesora Šilhavého v Praze a roku 1950 krajinářskou prázdninovou školu v Kyšperku — Letohradě.
Vzhledem k okolnostem 2. světové války a po ní vládnoucí komunistické totality nemohl cestovat a shlédnout evropské galerie a jejich sbírky. Jedinou výjimkou byla Galerie starých mistrů v Drážďanech.
Vrcholná díla evropského malířství přesto znal, učil se z nich a některá kopíroval. Zejména díla Rembrandtova a Rubensova.
V roce 1937 zahájil práce na domácím loutkovém divadle. Osobně zhotovoval loutky, kulisy, osobně loutky vodil i mluvil, hrál pro rodinu hry cizí i vlastní. Své poslední představení odehrál v roce 1987.
PUBLIKAČNÍ ČINNOST
Během svého učitelského působení se zabýval také všeobecnou a kreslířskou teorií i praxi, tj. uveřejňoval ve státních časopisech teoretické úvahy a články doprovázené často ukázkami vlastních prací i prací svých žáků.
Některé práce:
Může škola naučiti cizí řeči? (časopis Komenský, ročník 65.)
Více názornosti v počtech (časopis Komenský, ročník 67.)
Význam optické představy ve školním kreslení (Český kreslíř, ročník 9.)
Obrazová statistika (Český kreslíř)
Vývoj vyučování kreslení na českých národních školách v letech 1848—1948. (časopis Polytechnická výchova, ročník 3.)
Po celý život si psal a vedl deník s pečlivostí jemu vlastní. Zachovaly se nejméně tři svazky, které dosud čekají na historické zpracování.